sobota, 24 marca 2012

Always late

Hi!
Every year we have new "must have of the season". As a bloggers we should promote them as soon as possible. Pastels, asymmetric skirts, collar a'la Peter Pan, we can find them everywhere, on the well-known and less-known blog.
I like to buy some "must have" pieces, but I'm not wearing them immediately.
Nina Garcia in her book said: "If you happen to fall in love in the current trend, will be much more interesting, if the piece of clothing you buy now, and you will wear it after few years. Though I might be the only one person inclined to do so."
I think I'm with her, I'm waiting with current trend, of course not few years, but I do.
Should we wait with new trends and try them with something what we already have in our closet? Should we give yourself some time to find the best combination?
Yes, especially now, when the new trends are available everywhere and everyone is wearing them !
pics by kiewicz

I'm wearing:
shirt- vintage
skirt- H&M
cardigan- cropp
heels- Bershka
bag- Marni for H&M
watch- vitage


5 komentarzy:

 1. Tak bardzo jest mało zdolnych blogerek z kotliny kłodzkiej, to dlatego przyjemnością będzie dodać Cię do ulubionych :)I sam fakt, że masz takie piękne, ponad siedemdziesięciocentymetrowe włosy, lubię,lubię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za miłe słowa!!!
   Ps: siedemdziesięciocentymetrowy skarb, może nie najlepszej jakości, ale skarb :)

   Usuń
  2. Dokładnie, skarb! Mam podobny, dlatego też trafiłam z określeniem długości i też w nieidealnym stanie, więc wiem o czym mówisz ;> Trzymaj go przy sobie jak najdłużej, czesz cierpliwie i nie złość się na nie gdy wypadają- pozdrawiam więc Ciebie i Twoje włosy! W.

   Usuń
 2. wow! perfect heels!

  www.arounlducia.com
  www.aroundlucia.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby nie sweterek z croppa (rozpoznałam bez podpisu), nie wiedziałabym, że mam do czynienia z dziewczyną z Polski ;) Fajnie się czytało po angielsku. Zajrzałam tu, bo szukam inspiracji dla moich srebrnych szpilek i proszę :) Srebrne szpilki i kwiatki! Ciekawie.

  OdpowiedzUsuń